Ağız kokusunu karşı dilinizi de fırçalayın!

İSTANBUL (İGFA) – Ağız kokusunun ağız içinin durumundan kaynaklandığını lisana getiren Periodontoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kübra Güler, “Ağız kokusu olan bireylere birinci tavsiyemiz lisanın fırçalanmasıdır. Satılan lisan kazıyıcı temizleme eserleri ile lisan arttan öne yanlışsız kazınır.” dedi.

Ağız kokusunu ‘Kişinin karşısındakini rahatsız edecek kadar ağzından koku gelmesi’ olarak tanımlayan Dr. Öğr. Üyesi Kübra Güler, “Kişi bunu kendi de fark edebilir diğerleri tarafından da söylenebilir. Burada temeldeki durum ağız içidir. Birikim yüzeyi lisandır. Ağız kokusu olan şahıslarda birinci tavsiyemiz lisanın fırçalanmasıdır. Satılan lisan kazıyıcı temizleme eserleri ile lisan geriden öne yanlışsız kazınır. Bunun dışında ağızda bulunan protezler, uyumsuz dolgular varsa bunlarda da mikroorganizma birikintisi olabilir. Ağızda bulunan bu kısımların temizliğinin yapılması gerekir. Her gün tertipli ağız paklığı yapan bireylerde ağız kokusu geçer.” dedi.

Ağız kokusunun kronikleşmesi iyileşmeyeceği manasına gelmediğini söz eden Dr. Güler, ağızda yemek yemeyle birlikte diş yüzeyinde dental plak denilen bir yüzey oluştuğunu tüm diş sorunlarına bu plakların sebep olduğunu belirterek, “Bu plağın ağız içinden eliminasyonunu sağladıktan sonra günlük ağız bakımının kıymetli bir kısmını yapmış oluruz. Ağız kokusunun kronikleşmesi durumu iyileşmeyeceği manasına gelmez. Ağız temizliğinin sağlanması sonrasında ağız kokusu masraf. Kişi her gün ağız bakımını gerçekleştirdiği sürece pak bir ağızla hayatına devam eder” diye konuştu.

Ağız içerisindeki plakların günlük olarak oluştuğuna dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Kübra Güler, “Bunun paklığı hastanın misyonudur. Kişi her gün ağız bakımını gerçekleştirdiği sürece pak bir ağızla hayatına devam eder. Lakin birtakım insanların tükürük yapısıyla ilgili olarak plak üzerinde çok süratli mineraller birikir. Bu mineraller sonucunda diş taşı birikimi olur. Tekrar hastanın ağız içi mikroorganizma istikrarına bağlı olarak birtakım diş eti enfeksiyonları süratli bir formda ilerleyebilir. Hasta kök yüzeyi ve diş taşı rahatsızlıklarının paklığı kendisi yapamaz. Bunlar için diş eti hastalıkları uzmanı tarafından tedavi edilmesi gerekir. Burada detertgraj ve kretergraj dediğimiz diş eti üstü, diş eti altı paklığı yapıldıktan sonra hasta kendi günlük bakımına devam edebilir.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir