AKP’li belediye durdurma kararı olan binayı hizmete açtı

Samsun’un eski AKP’li Belediye Başkanı ve şimdiki Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, 1999 yılında ilçeler yolcu taşıyan araçların terminal olarak kullandığı ve çeşitli depolama ile ticaret binaların bulunduğu alanı kamulaştırıp park haline getirdi.

Kent merkezindeki seçkin yeşil alanlardan biri olan Kültür Park’ın bir kısmını 31 Mart seçimlerinden sonra kentin yeni Belediye Başkanı olan AKP’li Mustafa Demir imara açtı. Kısa müddette alana ilçelerden yolcu taşıyan araçlar için İlçe Toplu Ulaşım Transfer Merkezi ismi altında yeni bir otogar imaline başladı.

MAHKEME DURDURMA KARARI VERDİ

Belediye Meclisi’nde oy çokluğuyla yapılan imar değişikliğine CHP’li Meclis üyeleri itiraz ederek, mevzuyu yargıya taşıdı. Samsun 2. Yönetim Mahkemesi’ne açılan davada mahkeme, oy birliği ile dava konusu taşınmazın yürürlükte bulunan 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planında park alanı olarak belirlendiği vurgulanarak yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

Belediye ise bölgeyi meclis kararıyla millet bahçesi ilan ederek, otogar inşaatını tamamladı. Lakin, CHP’li meclis üyeleri bu kararı da yargıya taşıdı. Bu dava devam ederken, 13 indirme peronu, 3 adet havaalanı servis peronu, 3 adet bilet gişesi, 72 araçlık açık otopark ve 12 araçlık taksi durağının yer aldığını otogar, yapılan merasim ve dualarla hizmete açıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, ilçe otogarının seçim vaadi olduğunu hatırlatarak, vatandaşların ulaşım problemlerini çözdüklerini söyledi.

KAÇAK BİNANIN AÇILIŞI YAPILDI

CHP’li Meclis Üyesi Atila Tekcan, belediyenin yargı kararını yok saydığını ileri sürerek, “Bu davranış, bu yaklaşım ‘ben yaptım oldu’ anlayışının bir eseridir. Bu binayı buraya yapmayın diye tekraren uyardık. Mahkemede bizi haklı buldu ve yürütmeyi durdurma kararı verdi. Akabinde belediye bu alanın da içinde olduğu bölgeyi Millet Bahçesi ilan ederek, inşaata devam etti. Bu kararı da yargıya taşıdık. Uzman heyeti, raporunda burada transfer merkezlerinin yapılamayacağı tarafında fikir beyan etti. İlçe Terminali, mahkemenin tespit ettiği tersliklere karşın belediye meclisinde alınan farklı kararlarla hizmete açıldı. Bu bina hukuk nezlinde kaçak bir binadır. Ve kaçak binanın açılışını yaptılar” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir