Ankara-Şam görüşmesi, Suriye’de protesto edildi

Türkiye ve Suriye’deki Beşar Esad idaresinin 11 yıl ortadan sonra birinci sefer resmi temaslar kapsamında masaya oturması, Suriye’nin kuzeyinde Türkiye dayanaklı muhalif kümeler tarafından protesto edildi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan’ın Rusya’nın arabuluculuğunda Moskova’da Suriyeli mevkidaşlarıyla yaptığı görüşme, 2022 sona ererken dış siyasette en öne çıkan gelişme oldu. Görüşme, Türkiye’nin 11 yıl sonra Suriye ile birinci resmi teması olurken, Esad hükümetiyle muhtemel yakınlaşma Suriyeli muhaliflerin denetimindeki El Bab kasabasında protesto edildi.

Haber ajansı AFP, Türkiye dayanaklı muhalif kümelerin denetimindeki bölgede yüzlerce kişinin katıldığı protestolarda Türkiye’ye karşı seslerin yükseldiğini aktardı. Şova katılan bir kişi, “Türkiye Esad’a karşı bizim yanımızda olmalı. Şam’la asla barışmayız” dedi. Bir öteki gösterici de “Erdoğan bizi satsa bile teslim olmayacağız” sözlerini kullandı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Ankara-Şam yakınlaşmasına karşı ülkenin kuzeyinde öteki noktalarda da protestolar düzenlendiğini bildirdi. Birtakım göstericilerin “Esad’la barışmaktansa ölürüz” diye sloganlar attığı kaydedildi.

Yaz aylarında da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Muhalif olan Suriyelilerle rejim ortasında bir barışın olması gerektiğini ve Türkiye olarak  da buna dayanak olabileceğimizi söyledik” formundaki kelamlarını protesto eden kümeler, Türkiye’ye karşı protesto şovları düzenlemiş, hareketçilerin Türk bayrağı ve TSK’ya ilişkin araçlara yönelik provokatif hareketleri reaksiyonlara yol açmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir