Bakan Özer’den sitem dolu sözler

Bakan Özer, bin 200 öğrenci kapasitesine sahip Zeytinburnu Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Toplumsal Bilimler Proje Okulu’nun resmi açılış programına katıldı. Programda Bakan Özer’in yanı sıra İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti İstanbul Vilayet Lideri Osman Nuri Kabaktepe, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Zeytinburnu Belediye Lideri Ömer Arısoy da yer aldı. Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, Hakkı Demir Anadolu İmam Hatip Lisesi Musiki Kümesi’nin müzik dinletisiyle devam etti. Açılış konuşmaları ve kurdele kesiminin ardından Bakan Özer, okulu gezdi. 

“DEVLET OKULU MU ÖZEL OKUL MU AYRIMI ORTADAN KALKACAK” 

Açılış konuşmasını yapan Bakan Özer, “Yapılan okullar yalnızca bir okul olsun diye değil, öğrencilerimize, öğretmenlerimize farklı bir ruh veren okullar inşa ediliyor. Bu atılımlar çok daha farklı bir faza erişti. İnşallah bu örnekler Türkiye’nin her noktasında yaygınlaşacak, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz girdiği zaman ‘bu devlet okulu mu özel okul mu’ başka mı ortadan kalkacak. Devlet okullarının özel okullardan çok daha düzgün bir noktaya taşındığını görecekler” dedi. 

“12 YILA ÇIKINCA NEDEN İTİRAZ ETTİNİZ?” 

Antidemokratik eğitim siyasetlerine değinen Bakan Özer, “Eğitim sistemimizde en fazla çeken de imam hatip okullarımız oldu. Bugünlere gelirken önemli problemler çeken okulumuz. İmam hatip okulları bu ülkenin evlatları imam olsunlar diye değil, dininden haberdar olsunlar diye kurgulanan bir okul çeşidi. 1951 yılından itibaren yapılan düzgün atılımlar, 90-2000’li yıllar ortasında tekrar müdahaleye maruz kalıyor. Birincisi zarurî eğitimin 5 yıldan 8 yıla çıkarılması, büsbütün imam hatiplerin, ortaokulların kapatılmasına matuh bir eğitim siyaseti. Bunu geçenlerde konuştum. Bazıları Milli Eğitim Bakanı oturduğu koltuktan haberdar değil dedi.  5 yıldan eğitim zarurî 8 yıla çıkıyor, niçin itiraz ediyor dediler. İmam hatip ortaokullarının kapatılmasının üzerini örtüyor, 8 yıla çıkarılmasına güya ben itiraz ediyormuşum üzere algılıyor. Öyleyse 4+4+4’te 12 yıla çıkarken neden itiraz ettiniz? İkinci müdahale 1999’da yürürlüğe giren kat sayı uygulaması. Bu uygulamanın gayesi çok kolay. Akademik olarak başarılı öğrencileri imam hatip okullarından ve meslek liselerinden uzaklaştırmak. Yani dinini ve pahasını bilen insanların imam hatiplerden uzaklaşmasını sağlayarak dinini bilen vali, iş adamı, bürokrat olmasını engellemek. Meslek liseleri de tıpkı şekilde” diye konuştu.  

“ANTİDEMOKRATİK UYGULAMALAR 20 YIL İÇERİSİNDE ORTADAN KALDIRILDI” 

Bakan Özer, “Tüm bu antidemokratik uygulamalar, son 20 yıl içerisinde ortadan kaldırıldı. Bugün beşerler rahat konuşuyor. Bu devirler içerisindeki başörtüsü yasağını, kat sayı ortalamasıyla ilgili fikir üreten beşerler. Birden fazla öğrencimiz bu ülkenin eğitim sisteminin kendi öz evlatlarına başörtüsü yasağı uyguladığının farkında değil. Başörtülü öğrencilerimiz, kapıya gelip okulun içerisine giremiyordu. İkna odalarına alınıyorlardı” tabirlerini kullandı.  

Bakan Özer, okullaşma oranlarının, öğretmen ve öğrenci sayısının artışına dikkat çekti.  

28 ŞUBAT MİMARLARININ BİZE SÖYLEYECEĞİ HİÇBİR ŞEY YOK 

Özer, “Türkiye’de eğitimde yeni muvaffakiyet öyküleri ortaya çıkacak. Çıkıyor ve çıkmaya devam edecek. Şuna emin olun 28 Şubat süreci mimarlarının bu ülkenin evlatlarının eğitimle buluşmasına mahzur koyanların, bize söyleyeceği hiçbir şey yok. Onlardan da öğreneceğimiz hiçbir şey yok” dedi.  

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir