“Başparmakla şınav çekme rekoru” ile Guinness’e girdi

Mersin’in Tarsus ilçesinde yaşayan emekçi emeklisi Ali Polat, ismini ikinci sefer Guinness Rekorlar Kitabı’na yazdırdı.

Henüz 8 yaşındayken, boksör ağabeyinin atladığı ipi alıp çalışmalarına başlayan Polat, 51 yaşına geldiğinde başvurduğu Guinness Rekorlar Kitabı’na, 252 sefer tek ayak üzerinde ip atlayarak girmeye hak kazandı.

Kitaba ismini yazdırma tutkusu süren Polat, ikinci kere rekor kırmak için çalışmalarını yürütüp, bu sefer 2022 Mart ayında “Başparmakla imtihan çekme” müsabakasına girdi. Bu yarıştan da muvaffakiyetle çıkan ve 1 dakikada 76 imtihan çekip Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanan Polat, ikinci defa kitaba ismini yazdırdı.

“BRUCE LEE İZLERDİM, REKOR KIRDIM”

Kırdığı rekorlarla ilgili sertifikalarını da alan Ali Polat, muvaffakiyetlerini anlatıp, sportmen gençlere de tavsiyede bulundu.

“Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek çok büyük bir memnunluk benim için. Bu serüvene 8 yaşında başladım. Bruce Lee sinemalarını izlerdim. Ona hayrandım. Sinemalarında tek parmakla imtihan çekerdi, oradan kalma bir heves benim için. Çok çalıştım, emek verdim.” diye konuşan Polat, “Sonunda başardım. 2018’de tek ayak üzerinde 252 kere ip atlayarak rekorlar kitabına girmeye hak kazandım.” dedi.

“Başparmaklarımla 1 dakikada 76 defa imtihan çekerek birinci oldum. Orada da dünya rekorunu elde ettim. Ülkemizin ve kentimizin ismini 2 kere rekorlar kitabına yazdırmak benim için çok büyük bir memnunluk.” diyen Polat, sporun çok hoş bir şey olduğunu söz etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir