Eski Twitter CEO’su Dorsey: Türkiye’den sürekli tehdit aldık

Twitter’ın eski CEO’su Jack Dorsey, Türkiye dâhil kimi ülkelerde karşılaştıkları zorluklarla ilgili açıklamalarda bulundu. Dorsey, YouTube’daki haber programı Breaking Points’te yayımlanan söyleşide, “Örneğin Hindistan. Çiftçi protestolarıyla ve hükümeti eleştiren belirli gazetecilerle ilgili olarak bizden çok sayıda talepte bulunan bir ülkedir Hindistan” dedi.

Dorsey, “Bunu çeşitli yollarla yaptılar. ‘Hindistan’da Twitter’ı kapatacağız’ dediler. Ki bizim için çok büyük bir pazardır. ‘Çalışanlarınızın meskenlerini basacağız’ dediler. Ki yaptılar. ‘Dediklerimizi yapmazsanız, ofislerinizi kapatacağız’ dediler. Ve bu, demokratik bir ülke olan Hindistan” diye ekledi.

Hindistan’da çiftçiler, yaklaşık bir sene süren protestolarını hükümetin tarım maddeleri konusunda verdiği ödünler sonucunda Aralık 2021’de sonlandırmıştı. Şovlar, Hindistan Başbakanı Narendra Modi liderliğindeki hükümetin karşılaştığı en büyük protestolar ortasında yer almıştı.

‘TÜRKİYE’DE DAİMA TEHDİT EDİLDİK’

Reuters’ın haberine nazaran Dorsey, benzeri baskıları Türkiye ve Nijerya’daki hükümetlerden de gördüklerini söyledi. Türkiye’de de Hindistan’dakine “çok benzer” bir durum olduğunu tabir eden Dorsey, “Türkiye’den de çok sayıda talep aldık. Türkiye’deki mahkemelerde çaba verdik. Ekseriyetle de kazandık. Fakat daima bizi kapatmakla tehdit ettiler” dedi.

Dorsey, Nijerya’da ise hükümetin yapabileceklerinden korktukları için bu ülkeye işçi gönderemediklerini belirtti.

Nijerya, dönemin Devlet Başkanı Muhammed Buhari’nin ayrılıkçıları tehdit eden bir tweet’ini silen Twitter’ı 2021 yılında askıya almıştı. Yasak, Twitter’ın bu ülkede ofis açmasını içeren bir mutabakata varılmasının akabinde 2022’nin başlarında kaldırılmıştı.

HİNDİSTAN’DAN YALANLAMA

İnternet sansürüyle ilgili argümanları defaatle yalanlayan Hindistan hükümeti, Dorsey’in açıklamalarının da gerçek dışı olduğunu savundu.

Enformasyon Teknolojisi Bakan Yardımcısı Rajeev Chandrashekhar, Dorsey’in tezlerinin “külliyen yalan” olduğunu söyledi. Chandrashekhar, Twitter hesabından paylaştığı bildiride, “Ne kimse mahpusa girdi ne de Twitter kapatıldı. Dorsey’in Twitter rejiminin Hindistan maddelerinin egemenliğini kabul etme konusunda bir sorunu vardı” dedi.

Twitter’ın dört kurucusundan biri olan Dorsey, bu şirkette uzun müddet üstlendiği CEO’luk vazifesini Kasım 2021’de bırakmıştı. Twitter, 2022 yılında da milyarder teşebbüsçü Elon Musk tarafından satın alınmıştı. (DW Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir