İsrail’den doğalgaz açıklaması: Avrupa’nın ana tedarikçisi olacağız

İsrail Başbakanı Yair Lapid, Lübnan ile imzalanacak deniz sonu muahedesini “tarihi” olarak nitelendirdi ve ülkesinin yakın gelecekte Avrupa’nın en kıymetli gaz tedarikçisi haline geleceğini tabir etti.

İsrail Başbakanlığının resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya nazaran, Lapid, resmi temaslarda bulunmak üzere İsrail’e gelen Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile Tel Aviv’de görüştü.

İsrail Başbakanı, görüşme öncesi yaptığı açıklamada, deniz hududu mutabakatına işaret ederek, “Perşembe günü Lübnan ile tarihi bir muahede imzalayacağız. İsrail yakın gelecekte Avrupa’nın ana gaz tedarikçisi olacak.” dedi.

Lapid, orta ve uzun vadede yeşil ve yenilenebilir güce tahliller bulmak için çalışmak gerektiğine dikkati çekti.

İki başbakanın görüşmesinde, İsrail ve Avrupa ortasındaki güç iş birliğinin yanı sıra iklim ve yapay zeka dahil olmak üzere çeşitli alanlarda ikili bağları geliştirmenin yolları ele alındı.

İran belgesine ve İran’daki protestolara da değinilen görüşmede Lapid, “temel hakları için çaba eden İranlı bayanları takdir ettiğini” lisana getirdi.

Resmi temaslarda bulunmak üzere bugün Tel Aviv’e gelen Hollanda Başbakanı Rutte’nin ziyareti yarın sona erecek.

ABD Milletlerarası Güç İşleri Özel Koordinatörü Amos Hochstein, dün yaptığı açıklamada, İsrail ve Lübnan ortasında deniz hudutlarının çizilmesi konusundaki mutabakatın 27 Ekim’de imzalanacağını duyurmuştu.

İSRAİL İLE LÜBNAN ORTASINDAKİ DENİZ HUDUDU ANLAŞMAZLIĞI

İsrail ile Lübnan ortasında yaklaşık 860 kilometrekarelik deniz alanı uyuşmazlığı bulunuyor.

İki ülke de bu bölgenin kıta sahanlığında hak sav ediyor. İsrail, Lübnan hükümetinin lisanslama sürecine başladığı 5 bloktan üçünün İsrail kıta sahanlığı hudut bölgesinde yer aldığını öne sürüyor. Lübnan tarafı ise tartışmalı bölgenin 2 bin 290 kilometrekare olduğunu savunuyor.

ABD orta buluculuğundaki dolaylı müzakereler, 5 Haziran 2022’de İsrail’in Kariş Gaz Alanı’ndan gaz arama ve çıkarma süreçlerini tamamlandığını duyurmasıyla sürat kazanmıştı.

İsrail Başbakanı Lapid, 11 Ekim’de, Lübnan’la deniz hudutlarının çizilmesi konusunda mutabakata vardıklarını bildirmişti.

Lübnan Cumhurbaşkanlığı da İsrail ile deniz hududu çizimi müzakerelerinde orta bulucu pozisyondaki ABD’nin gönderdiği sonuncu mutabakat tasarısında, Lübnan’ın tüm haklarının korunduğunu açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir