Sudan’da ateşkes uzatıldı: Başkentte çatışmalar sürüyor

Kuzey Afrika ülkesi Sudan’da 15 Nisan’dan bu yana çatışan ordu ve paramiliter Süratli Takviye Kuvvetleri (HDK), sona eren 3 günlük ateşkesin 3 gün uzatılması konusunda anlaştı.

BBC Türkçe’nin aktardığına nazaran, ateşkese karşın Sudan ordusuna ilişkin uçaklar, başşehir Hartum’da HDK’ya ilişkin mevzileri gece uzunluğu vurdu. Bu nedenle, ateşkesin sonlu bir tesiri oldu. Topçu birliklerinin de sesleri kentte duyuldu.

DIŞİŞLERİ BAKANI: ATEŞKES DENİLEN ŞEYİN OLANLARLA İLGİSİ YOK

Sudan’daki sivil hükümetin Dışişleri Bakanı Meryem el-Sadık el-Mehdi, Hartum’daki konutundan yaptığı açıklamada, ateşkese karşın sivillerin hala kaygı içinde yaşadığını aktardı. Dışişleri Bakanı, “Ateşkes denilen şeyin olanlarla hiçbir ilgisi yok” dedi ve uçakların bombardımanlarının gece-gündüz devam ettiğini belirtti.

50’DEN FAZLA ÜLKE VATANDAŞLARINI TAHLİYE EDİYOR

Öte yandan Sudan’da bulunan yabancıların ülkeden tahliyesine de devam ediliyor. AA’nın aktardığına nazaran, ortalarında Türkiye, ABD, Çin, Rusya, İngiltere, Fransa ve Suudi Arabistan’ın da olduğu 50’den fazla ülke, vatandaşlarını karadan Etiyopya ve Mısır, denizden Port Sudan Limanı üzerinden ve hava yoluyla tahliye etmeye devam ediyor.

Port Sudan Havalimanı’na inen çeşitli ülkelere ilişkin askeri uçaklar ve yolcu uçakları, Sudan’dan tahliye edilmek isteyen vatandaşlarını alarak ülkelerine ulaştırıyor. Son olarak Endonezya Hava Kuvvetleri’ne ilişkin bir uçak, Sudan’da bulunan vatandaşlarının tahliyesini sağladı.

SAVUNMA BAKANLIĞI: TAHLİYELER ARALIKSIZ DEVAM EDECEK

Türkiye Savunma Bakanlığı da çatışmaların devam ettiği Sudan’da mahsur kalan Türkiye vatandaşlarının ülkeden tahliyesinin sürdüğünü bildirerek, birinci kümenin TSK’ye ilişkin uçaklarla emniyetli formda ülkeye getirildiğini duyurdu.

Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Çatışmaların devam ettiği Sudan’da mahsur kalan vatandaşlarımızı tahliye vazifemiz sürüyor. Vatandaşlarımızın birinci kümesi TSK’ya ilişkin uçaklarla emniyetli halde ülkemize getirildi. Tahliye operasyonumuz tüm vatandaşlarımız yurda ulaştırılıncaya kadar aralıksız devam edecek” denildi.

‘HDK İLE MÜZAKERE MASASINA OTURULMAYACAK’

Öte yandan, Sudan Dışişleri Bakanlığı, HDK’yi kastederek ‘isyancılar’ ile müzakereye oturulmayacağını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “İsyancılar, vatandaşların ve diplomatların mülklerine tecavüz etmeye devam ediyor” sözü kullanıldı.

Açıklamada, ordunun HDK ile müzakereye girmesi konusunda birtakım tezlerin yanlış olduğu, ‘isyancıların’ teslim olmaktan yahut yok olmaktan öbür seçenekleri olmadığı belirtildi.

Ne olmuştu?

Sudan’ın başşehri Hartum ve öbür kentlerde 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile Süratli Dayanak Kuvvetleri (HDK) ortasında silahlı çatışmalar başlamıştı. Ordu ile HDK ortasında ‘HDK’nin büsbütün orduya katılmasını’ öngören askeri güvenlik ıslahatı konusunda son birkaç aydır yaşanan uyuşmazlık, sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Sağlık Bakanlığı, ordu ile HDK ortasında 15 Nisan’da başlayan çatışmalarda 26 Nisan Çarşamba gününe kadar 512 kişinin öldüğünü, 4 bin 193 kişinin yaralandığını bildirmişti. Sudan ordusu, Suudi Arabistan ve ABD’nin gayretleriyle mevcut ateşkesi 72 saat daha uzatma kararı aldığını duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir