Talas’ta Espor Arena ve İnovasyon Merkezi’ne yoğun ilgi

Mehmet UZEL / KAYSERİ (İGFA) – Atatürk Bulvarı Osmanlı Kültür Meskeni karşısındaki Talas Belediyesi Espor ve İnovasyon Merkezi faaliyete geçtiği 2 yıldan beri çocuklar ile gençlerin kendilerini makûs alışkanlıklardan koruyup teknolojik olarak yetişmelerine imkan sağlamaya devam ediyor.

İki kısımdan oluşan merkezin 850 metrekarelik espor arena kısmında karşılaşma oynanacak dev arena, 100 kişilik tribün, 3 youtuber odası, koç odası, green box odası ve oyuncu bankoları yer alıyor.

Türkiye’de birinci ve tek olma özelliği taşıyan espor arenası, memleketler arası tertiplerde karşılaşmaların yapılacağı tüm nitelikleri taşıyor. Oyun bağımlısı bir jenerasyon yerine, vakitli ve planlı çalışan teknofest nesli yetiştirme hedefiyle kurulan espor merkezinde 500 şahısla çalışmalara başlanırken şu an 100 profesyonel espor oyuncusu yetiştirildi.

Nitelikli tekno teşebbüs ortamı oluşturmak emeliyle kurulan inovasyon kısmında ise robotik kodlama, arduino, 3D tasarım ve modelleme atölyeleri bulunuyor. Bu atölyelerde bilhassa kırsaldaki birinci ve ortaokul ile liselerde 850 olmak üzere toplam 1.000 öğrenci eğitim aldı.

Ayrıca inovasyon merkezinde Teknofest başta olmak üzere TÜBİTAK, Avrupa Birliği ve öteki milletlerarası arenalarda yarışmak üzere 50 projeyle 10 teknoloji ekibi kuruldu.

Merkezde 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren faaliyet gösteren Talasgücü Belediyespor Espor Kulübü ise Kayseri’nin hem bayanlarda hem de erkeklerde birinci ve tek lisanslı espor kulübü unvanını taşıyor. Kulüp, ayrıyeten bayanlarda Türkiye’nin birinci lisanslı espor kulübü olarak hizmet veriyor.

“ÇOCUKLARIMIZI GERÇEK YÖNLENDİRMELİYİZ”

Merkezin açılışın konuşan Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, çocukların yenilikçi fikirleri ortaya koyabileceği ortamlar oluşturacaklarını lisana getirerek şunları söylemişti: “Madde bağımlılığı üzere birebir vakitte internet yahut dijital bağımlılıkta günümüzün bir çıkmazı ancak doğrusu bunun karşısında durmak, çocukların elinden bilgisayarı tableti almak tahlil değil. Onların o zekasını ve yeteneğini hakikat yere yönlendirmek icap ediyor. Biz iki yıldan beri çalışıyoruz. Bayanlarda lisansı olan tek kulübüz, Türkiye’de erkeklerde ikinci kulübüz. Türkiye’nin yönetiminde hatta Türk gençlerinin dünya yönetiminde kelam sahibi olmaları için birçok yerlere gereksinimi olduğu üzere bu yerin da bir birinci kıvılcım olduğunu beyan ediyorum. Espor Arena ve İnovasyon Merkezimiz iyi olsun. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Gençlerimize kaç muvaffakiyetler diliyorum.”

KAYMAKAM DÖNMEZ’DEN LİDER YALÇIN’A TEŞEKKÜR

Talas Kaymakamı Yaşar Dönmez de, “Teknolojimizi, insanlarımızı ve toplumumuzu geliştiriyoruz. Uyguna gidiyoruz. Her şey altyapıyla daha uygun olacak. Onun için de bu merkezlerle daha düzgün olacak. Bu nedenle Talas Belediye Liderimiz Mustafa Yalçın’a ve takımına böylesine kıymetli ve örnek bir projeyi ilçemize, gençlerimize kazandırdığı için teşekkür ediyorum.” tabirlerini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir