Yabancı düşmanlığı siyaseti bıraktırdı

Hollanda Başbakan Yardımcısı, Maliye Bakanı ve hükümet ortağı Demokratlar 66 Partisi (D66) önderi Sigrid Kaag, sonbaharda yapılacak seçimlerin akabinde politikayı bırakacağını açıkladı. Hollandalı Trouw gazetesine konuşan Kaag, Filistinli eşi ve dört çocuğunu amaç alan tehditlerin yükünden kurtulmak için bu türlü bir karar aldığını söyledi. Sağ popülizm ve İslamofobi tersi görüşleriyle tanınan Hollandalı siyasetçinin, ülke tarihinin birinci bayan başbakanı olabileceği konuşuluyordu. Kaag’ın eşi Enis el Kak, 1990’larda devrin Filistin Devlet Lideri Yaser Arafat’ın bakan yardımcılığını yapmış ve Filistin’in İsviçre büyükelçisi olarak çalışmıştı.

AŞIRI SAĞ BASKISI

Hollanda medyasına nazaran, Filistinli bir erkekle evli olması nedeniyle Kaag’ın özel hayatı, uzun müddettir büyüteç altındaydı. Çok sağcılar, Kaag’ı eleştirmek için toplumsal medyada, onun ve ailesinin eski Filistin lideri Yaser Arafat’la çekilmiş fotoğraflarını sirkülasyona sokarak Hollandalı siyasetçiyi maksat gösteriyordu. Sigrid Kaag’ın AB yanlısı ve sol eğilimli partisi, bir yıl evvelki seçimlerde tarihi bir muvaffakiyet göstermiş, 150 sandalyeli parlamentoda 24 vekil kazanarak Hollanda’nın en büyük ikinci partisi pozisyonuna gelmişti. 61 yaşındaki Sigrid Kaag, seçimin akabinde ülkenin ilk kadın maliye bakanı olmasından bu yana çok sayıda mevt tehdidiyle karşı karşıya kaldığını aktardı.

RUTTE’DEN DESTEK

Geçen hafta politikayı bırakma kararı alan Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Kaag’ın kararının akabinde, “Cesaretine hayranım. Son yıllardaki işbirliğimiz ve ülkemize olan dizginsiz bağlılığı için ona teşekkür ediyorum” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir