Yunan basını: Satın almamıza rağmen Türkiye’nin gerisindeyiz!

Atina hükümetinin Türkiye’yi yakından takip ettiğini belirten ülke basını, “Son yıllarda devam eden satın alma ve silah programına karşın savunma sanayii dramatik bir halde geride kalıyor” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’de üretilen yeni silahları gündeme getiren Yunan basını, Türk savunma endüstrisinin süratli gelişmesinin kendileri için sorun olduğundan bahsetti.

Bakan Varank’ın balistik füzesi “Tayfun” ile ilgili kelamlarına atıfta bulunan haberde, “Yerli savunma endüstrisinin yeteneklerine değinerek, çok daha büyük projeler için potansiyele sahip olduğuna dikkat çekiyor. Ve bu yanlış değil. Atina’daki gelişmeleri takip edenler, sıkıntının kısa menzilli bir balistik füzenin denenmesi olmadığını kaydediyor” sözleri kullanıldı.

Silah sistemlerinde yerlilik oranının %80-85’e dayandığına dikkat çekilirken “Türk savunma endüstrisi şimdiden taarruz ve savunma silahları, askeri donanım ve yazılımlarla 700’den fazla farklı proje üzerinde çalışıyor” tabirlerine yer verildi.

Tayfun’un büyük fotoğrafta yalnızca küçük bir ayrıntı olduğunu belirten Yunan basını, Türkiye’nin 1000 km’yi aşacak daha uzun menzilli füzeler üzerinde çalıştığını ileri sürdü.

Türkiye’de üretilen yerli silahlar ortasında muharebe sistemleri, denizaltı savunma harbi aygıtları, zırhlı araçlar, taarruz helikopterleri, karadan havaya füze sistemleri, elektronik harp aygıtları, korvetlerin bulunduğunu yazan Yunan basını, Türk İHA’ların dünyada tanınan hale geldiğine vurgu yaptı.

Yıl sonunda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi planlanan Türkiye’nin en büyük savaş gemisi TCG Anadolu hakkında birkaç bilgiye yer verilen haberde, “Türkiye, kendisini güçlü bir savunma sanayii ve gelişmiş silahlarla bölgelerarası bir güce dönüştürme planını istikrarlı bir formda takip ediyor. Yunanistan gelişmeleri yakından izliyor, lakin son yıllarda devam eden satın alma ve silah programına karşın savunma sanayii dramatik bir formda geride kalıyor” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir