İsrail ticareti tamamen durduruldu

ANKARA (İGFA) – Ticaret Bakanlığı, Türkiye’nin, İsrail ile ticaret konusunda aldığı kararlara ait yazılı açıklama yaptı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in, Filistin’e yönelik memleketler arası hukuk ve insan haklarına muhalif taarruzları sonucunda, bugüne kadar 15 bini çocuk, 35 binden fazla Filistinli sivilin hayatını kaybettiği, yaklaşık 78 bin Filistin vatandaşın yaralandığı anımsatıldı. Türkiye’nin 7 Ekim 2023’ten bu yana çatışmaların durdurulması, insani kayıp ve fiziki yıkımın engellenmesi, kalıcı ateşkesin sağlanması ve iki devletli tahlilin hayata geçirilmesi için en üst seviyede teşebbüslerde bulunduğu, diplomasinin tüm araçlarını kullandığı belirtilen açıklamada, Türkiye’nin birinci günden bu yana Gazze halkının yardımına koştuğu, başta besin, sıhhat ve tıbbi yardım gereçleri olmak üzere gemilerle ve uçaklarla on binlerce ton insani yardımı bölgeye ulaştırdığı, binlerce hastayı tahliye ederek bu sıkıntı günlerinde Filistinlilerin yanında olduğu vurgulandı.

“İsrail’in sebep olduğu katliam, insani felaket ve fiziki yıkım devam etmiş, İsrail hükümeti milletlerarası ateşkes eforlarını karşılıksız bırakmış ve insani yardımları engellemiştir” denilen açıklamada, “Türkiye, bunun üzerine 9 Nisan 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, 54 eser kümesinin İsrail’e ihracatını kısıtlamıştır. Alınan bu kararda, İsrail Gazze’de derhal ateşkes ilan edene ve kâfi ölçüde ve kesintisiz insani yardım akışına müsaade verinceye kadar kısıtlama önlemlerinin yürürlükte kalacağı vurgulanmıştır. Buna karşın, İsrail hükümetinin saldırgan tavrını sürdürdüğü, Filistin’deki insani trajedinin kötüleştiği müşahede edilmektedir. Bu prestijle, devlet seviyesinde alınan önlemlerin ikinci kademesine geçilmiş, İsrail’le ilgili ihracat ve ithalat süreçleri tüm eserleri kapsayacak formda durdurulmuştur. İsrail hükümeti, Gazze’ye kesintisiz ve kâfi ölçüde insani yardım akışına müsaade verinceye kadar Türkiye kelam konusu yeni önlemleri kesin ve kararlı bir formda uygulayacaktır.” tabirleri yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir