Meral Akşener’den Rusya’ya tepki: Putin’in durumu ibretlik ders niteliğinde

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener, toplumsal medya hesabında yaptığı açıklamadı, Rusya’nın Ukrayna’ya bağlı Donetsk, Lugansk, Kherson ve Zaporozhye bölgelerini ilhak etmesini kıymetlendirdi.

Akşener, “Donetsk, Lugansk, Kherson ve Zaporozhye referandumları ile memleketler arası hukukun temelini oluşturan egemenlik hakkına hürmet unsuru açıkça ihlal edilmiştir. Putin’in bu hali, artık yalnızca Ukrayna’nın değil bölge ülkelerinin de güvenliği ve toprak bütünlüğü için bir tehdittir” dedi.

Akşener’in açıklaması şöyle:

Donetsk, Lugansk, Kherson ve Zaporozhye referandumları ile memleketler arası hukukun temelini oluşturan egemenlik hakkına hürmet unsuru açıkça ihlal edilmiştir. Putin’in bu hali, artık yalnızca Ukrayna’nın değil bölge ülkelerinin de güvenliği ve toprak bütünlüğü için bir tehdittir.

“SOPALI REFERANDUMLAR, PUTİN’İN HAYAL DÜNYASINA AİTTİR”

  • Uluslararası normları istismar ederek yürütülen etnik yayılmacı bir ajanda ile hiçbir ülke ne demokratik ne de müreffeh olamaz. Bu ajandaya hizmet eden sopalı referandumlar da tıpkı Kırım’da olduğu üzere kararsızdır ve Putin’in hayal dünyasına aittir.

“PUTİN, ÇARLIK HAYALLERİNİN PEŞİNDE”

  • Maalesef Putin, çarlık hayallerinin peşinde hem kendi vatandaşlarını hem de Ukraynalıları göçe zorlayıp binlerce insanı ülkelerini terk etmek zorunda bıraktı. Sadece bu gerçek bile Türkiye’nin istikbalini otokraside görenler için ibretlik bir ders niteliğinde.

“SULTANCIL VE ARKAİK REJİMLERİ ÜLKEMİZE MODEL OLARAK DAYATANLARIN KARŞISINDA KARARLILIKLA DURMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

  • Elbette bizler, sultancıl ve arkaik rejimleri ülkemize model olarak dayatanların karşısında kararlılıkla durmaya devam edeceğiz. Her daim Cumhuriyet’imizin bedellerini, egemenlik unsuruna hürmete dayalı kurucu anlayışını ve barışı önceleyen perspektifini hatırlatacağız.

“DÜNYAYI SURİYELİLEŞTİRMEK İSTEYENLERİN KARŞISINDA KARARLILIKLA DURMAK BİZLER İÇİN TARİHİ BİR VAZİFEDİR”

  • Dünyayı Suriyelileştirmek isteyenlerin karşısında kararlılıkla durmak, bizler için tarihi bir görevdir. Zira Türkiye’nin tartışılmaz yeri, vatandaşlarının huzur ve refah içinde yaşadığı uygar milletler ailesidir. Türk Milleti de bu ailenin asil bir üyesi ve banisidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir